21.7.2014

משחק זיכרון צלילים - DIY

כבר כמה ימים שהילד הזה לא יוצא לי מהראש. הוא בן תשע, עדין, שברירי ומתוק, הוא גר בשדרות ובא להתארח במושב שלנו בגלל המצב הביטחוני. הילדים שלי פגשו אותו בגן משחקים. הוא נבהל מכל צליל, כל רחש קטן מקפיץ אותו. תמיד.
הוא גדל לתוך מציאות בלתי נסבלת ובלתי נתפסת בשדרות. הילדים שלי, מבוהלים מהאזעקות, רק בני ארבע וחצי ואני תוהה כמה עוד אזעקות הם ישמעו. אנחנו לא קרובים מידי אבל קרובים מספיק. האם גם אותם יקפיץ כל צליל? נחרדתי מעצם המחשבה וחשבתי לעצמי כמה טוב יהיה אם הצלילים של כל הילדים בתקופה הזאת יהיו של גלים מתנפצים, פעמונים, גרגירי אורז בתוך מקל גשם או כל צליל נעים אחר.

מחשבה הובילה למחשבה, וכך נולד לו רעיון  למשחק צלילים פשוט, מהנה ואינטראקטיבי, מחדד את חוש השמיעה, מצריך קשב וריכוז וגם מאפשר קצת הפוגה והנאה. זהו משחק זיכרון צלילים שניתן להכין מאביזרים ופריטים שיש בכל בית ויש לו גם ערך מוסף של שימוש חוזר.


מה צריך ?
זוגות של פריטים ואביזרים שונים כגון - גרגרי אורז, קוביות עץ, אטבים משרדיים, כפתורים, חרוזים ועוז (היזהרו עם אביזרים קטנים מידי אם מדובר בילדים קטנים מאוד).
מכלים סגורים כלשהם. במקרה שלי, בחרתי לעשות שימוש חוזר במכלי פלסטיק של ביצי הפתעה.
איך משחקים ?
1. ממלאים את המכלים בזוגות הפריטים שאספנו ומפזרים של שולחן או על הרצפה
2. מטרת המשחק היא לזהות שני צלילים זהים. החוקים הם כמו במשחק זיכרון שכולנו מכירים אך הפעם במקום להפוך קלפים עם תמונות, עליכם לרשרש בכל פעם שני מכלים (אחד אחד) ולנסות לזהות שני צלילים זהים. חושבים שזיהיתם? פיתחו את המכלים ובידקו. אם הצלחתם, המכלים שלכם, אם לא, הגיע תורם של השחקן/ית האחר/ת.
אם אין לכם מיכלי פלסטיק כאלו, תוכלו להשתמש בקופסאות קטנות, בקבוקי משקאות לילדים או ליצור קופסאות בעצמכם


שקשקו את המיכל והאזינו בריכוז לצליל? האם זיהיתם צליל נוסף זהה?


הצלחתם לזהות? נהדר!
אפשר כמובן לשנות את דרגת הקושי בהתאם לגיל ולשים פריטים שצלילם נשמע כמעט זהה או לשנות את כמות  המכלים.
בהצלחה ונקווה לימים שקטים.
איילת

תגובה 1:

אהבתם ? אז תשאירו תגובה

AYELITA Headline Animator