6.5.2014

"יוצרות בנגב" - הכירו את שחף בן יצחק גבעון

צילום: טל גליק
את שחף  פגשתי לפני מספר שנים, הרבה לפני ששמעתי על כשרונה הרב כקרמיקאית מחוננת. באותה תקופה שחף התגוררה עם משפחתה  בפעמי תש"ז ואפשר לומר שבזכותה הגעתי גם  אני אל המושב הנפלא הזה.
במדור "נשים יוצרות" מידי פעם אראיין נשים יוצרות ויזמיות בנגב במטרה לקדם ולחשוף את הנשים הנפלאות הללו.
שחף בן-יצחק גבעון, חיה עם משפחתה במצפה עזוז שברמת הנגב, על גבול מצריים, הסטודיו שלה בנוי מאדמה מעל נווה מדבר שבו שתי בארות "ביריין" ומול וואדי בארותיים שמתפתל לעבר האופק ולתוך מדבר סיני.
שחף קוראת למצפה עזוז "מדבר אורבאני", שחיי העיר מתגלמים בו:
לטענתה קורים שם דברים, יש שיח ודינאמיקה של אמנות, תנועה ואנרגיית חיים חזקה הניתנת למישוש באוויר.
שחף היא קרמיקאית היוצרת כלים שימושיים בעלי קו ייחודי, הנשען על הקרמיקה הסינית המסורתית, הכלים נשרפים באש חיה לטמפרטורה של 1300 מעלות צלזיוס בשרפת חיזור (רדוקציה). את התנור שעובד על גז, בנה בעלה אורי שגם בנה את הסדנא מאבן ואדמה מקומית. האש "משחקת" ושואבת את החמצן מהכלים ומהגלזורה (הציפוי הזכוכיתי) ויוצרת אפקטים מיוחדים.
בעבודתה שחף משתמשת בפורצלן ממשטחים דקים היוצרים שקיפות בחומר בגלל השריפה בטמפרטורה הגבוהה, על הכלים יש הדפסים של דימויים שונים מסרטים, טקסטים  בעברית או הדפסים של מגזרות נייר, ההדפסים נטמעים בגלזורה ומושפעים ממנה. האש בטמפרטורה הגבוהה מביאה את החומר לקצה היכולת להחזיק בצורתו ומעוותת אותו, הכלים נומרים בעלי גימור לא סימטרי.
שחף בן יצחק גבעון בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, קיבלה פרס הצטיינות על עבודתה בתחום. שחף מעבירה  בסטודיו שלה סדנאות חוויותיות  למשפחות או קבוצות, לילדים או מבוגרים. בסדנאות שלה מתנסים ביצירת כלי על האבניים ובפיסול בעבודת יד. אם תרצו לרכוש את הכלים המיוחדים שהיא יוצרת תוכלו למצוא אותם בגלריה "שמונה ביפו", רחוב רבי פנחס 13, שוק הפשפשים וב"בית בנימיני" בתל אביב וגם כמובן בסטודיו שלה שנקרא "תוצרת הארץ". אתם גם מוזמנים לפנות אליה ישירות בטלפון 054.2224908 או במייל: shahafgivon@gmail.com
רוצו לבקר!
שחף, שמחתי לארח אותך בבלוג שלי!
איילת

                                                 

תגובה 1:

  1. רעיון נחמד לראיין יוצרות.
    אהבתי מאד את סגנון עבודתה.

    השבמחק

אהבתם ? אז תשאירו תגובה

AYELITA Headline Animator